Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.02.2023 22:17 - И Гърция се прощава с „Газпром“ с болезнен развод
Автор: teodordetchev Категория: Други   
Прочетен: 2496 Коментари: 4 Гласове:
13


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Гръцката група "Копелузос" (Copelouzos) скоро ще изкупи дела на "Газпром" (Gazprom) в гръцкия консорциум "Прометеус Газ" (Prometheus Gas) и ще стане единствен акционер в консорциума, тъй като към момента притежава 50 процента от капитала, а останалите 50 на сто се държат от руския държавен газов гигант, съобщи днес за агенция Франс прес източник от "Копелузос", предаде БТА.
image

"Това е развод по взаимно съгласие главно заради войната в Украйна и европейските санкции", заяви служител на групата "Копелузос", пожелал анонимност.

Той подчерта, че краят на това партньорство, което датира от 1991 г., "ще бъде решен до две седмици" и че "настоящият договор ще изтече през декември 2027 г., както е планирано".

image

Разводът със сигурност ще се отрази тежко на Гърция. Както пише на страницата на "Копелузос" - "Прометеус Газ" е "най-опитната и надеждна частна компания в доставката на природен газ и изграждането на енергийни инфраструктурни проекти в Гърция". Десетки години осигурява, чрез "Газпром", големи количества газ, надвишаващи договорените за внос в Гърция от държавната компания DEPA. Тези количества възлизат на 3 милиарда кубически метра (bcm) годишно до 2016 г. и 7 милиарда кубически метра годишно след този период.

АФП не е успяла да получи коментар от "Газпром".

Количеството на руски газ "е намаляло значително от миналата година, а цената се е увеличила", подчерта гръцкият служител.

image

Специализирани гръцки издания съобщиха наскоро за "развода" между "Газпром" и "Прометеус газ", подчертавайки, че групата "Копелузос" ще стане единствен акционер на "Прометеус Газ".

Това е "очаквано развитие", като се имат предвид геополитическите промени и пълното преустройство на газовия пазар на Балканите и в Европа, посочи миналата седмица сайтът за финансова информация "mononews".

image

След нахлуването на Русия в Украйна, въпреки историческите си връзки с Русия, Гърция, като страна членка на Европейския съюз, подкрепи западните санкции, които доведоха до рязко намаляване на доставките на руски газ за Европа, отбелязва АФП.

Гръцката група "Копелузос" наскоро направи нови инвестиции в електроцентрала с газово захранване и завод за съхранение и регазификация на втечнен газ (LNG) в град Александруполис в Североизточна Гърция.

"Александруполис играе ключова роля в геополитически, енергиен план и в областта на развитието и ще продължи да я играе", заяви неотдавна гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис при старта на проекта за изграждане на електроцентралата с газово захранване. На церемонията, провела се на 14 януари, присъства българският министър на енергетиката Росен Христов.

Енергоблокът ще бъде с мощност 840 мегавата и ще бъде изграден съвместно от Обществената енергийна корпорация (51%), „ДЕПА Комършъл“ (29%) и „Копелузос Груп“ (20%).

В проекта пък за терминал за втечнен природен газ пък участва консорциумът "Газтрейд" (Gastrade), където са групата "Копелузос", "Газлог инвестмънт" (Gaslog Investment), ДЕПА Къмършъл (DEPA Commercial), оператора на газопреносната мрежа ДЕСФА (DESFA) и българската "Булгартрансгаз" ЕАД - с дялове от по 20 на сто. След като първоначално българският оператор резервира 500 млн. куб. метра газ на година, впоследствия вдигна обема до 1 млрд. куб. метра.

Източник: https://business.dir.bg/kompanii/i-gartsiya-se-proshtava-s-gazprom-s-boleznen-razvod

image 

Редакционен коментар: Несъмнено, санкциите на ЕС срещу Русия в качеството й на държава – агресор са основната причина за „развода“ между „Copelouzos Group“ и „Газпром“. Несъмнено е и това, че „Газпром“ и съответно бюджетът на Руската федерация ще понесат сериозни загуби от този развой на събитията.

Въпреки това обаче, не трябва да се смята, че този „развод“ означава спиране на деловите връзки между „Copelouzos Group“ и „Газпром“. Формулировката „развод по взаимно съгласие“ не е случайна. Акциите на „Газпром“ в „Prometheus Gas“ могат да бъдат разглеждани колкото като продадени, толкова и като „оставени на отговорно пазене“ в компанията „Copelouzos Group“.

За целия период то началото на сътрудничеството на „Copelouzos Group“ с „Газпром“, гръцката компания разчита в изключителна степен на руските си партньори за развитието и за ръста на печалбите си. Няма съмнение, че руснаците могат да оставят собствеността си в „Prometheus Gas“ в сигурни ръце на лоялни партньори.

Несъмнено, „Copelouzos Group“ се съобразяват с драматичните геополитически изменения и с промените на структурата на пазара на природен газ. Затова те взимат мерки, най-важната сред които е участието в терминала за втечнен газ в Александруполис.

Едновременно с това, можем да имаме много сериозни съмнения, че „Газпром“ продължава работа в някои направления под прикритието на „Copelouzos Group“. Такъв е примерът с проекта за високоволтова връзка – енергиен интерконектор между Гърция и Египет, наречен GREGY. Официално по тази връзка трябва да се пренася „зелена“ електроенергия, произведена в Египет. Производството на тази „зелена“ електроенергия трябва да се осъществи за сметка най-вече на вятърни енергийни паркове в Синайската пустиня и в района на зоната на Суецкия канал. Тези вятърни паркове тепърва трябва да бъдат построени от „Copelouzos Group“, като става дума за огромна инвестиция.

Има сериозни основания да се подозира, че става дума за скрито финансиране от страна на „Газпром“, които имат необходимите ресурси за подобен мащабен проект. Също така, Русия има много по-голяма тежест пред правителството на Египет от една частна компания, особено пък с мащаба на „Copelouzos Group“, който не е сравним с този на сериозните транснационални компании.

image

Едновременно с това, от „Copelouzos Group“ имат допълнително основание да прикриват евентуален ангажимент на „Газпром“ в проекта GREGY. Причината е, че в момента компанията лобира пред Европейската комисия за обявяване на GREGY за проект от общ интерес, като целта е електрическият високоволтов интерконектор между Гърция и Египет да бъде финансиран с европейски средства.

Разбира се, свързаността на страните от ЕС с други съседни страни е положително явление и то се насърчава от Брюксел. Освен това, споменатите съмнения се основават изключително на историята на взаимоотношенията между „Copelouzos Group“ и „Газпром“, както и на изложените логически съображения. Няма документални доказателства за някакви скрити действия на „Copelouzos Group“ в рамките на проекта GREGY, но си остава съмнението, че гръцката компания не е сама в тази инициатива.

Тук несъмнено има място и за други мнения и съображения по въпросния проект.



Гласувай:
13



1. lieutenantbenz12345 - Поробена от Запада Гърция се сбогува също, като нас с газовата си независмост...
04.02.2023 23:10
...всеки път, когато Запада се намеси в полза на Щатите и против интересите на Балканските държави, вианги сме с патили от това. Със спирането на проекта АЕЦ "Белене" от колониалната ни администрация се доказа още един път, че ще купуваме по - скъпа газ от Щатите, които пък я купуват от Русия. Така за пореден път Европа ще бъде прецакана от Вашингтон. :)
цитирай
2. planinitenabulgaria - Поздравления за статията и едно мнение:
04.02.2023 23:24
Не допускайте в сериозния Ви блог да се изкоментирват недоправени тролове. Те са с кухи никове, зад тях стоят хибридни офицери.
цитирай
3. teodordetchev - Аз по принцип не трия коментари, но се чудя на акъла на някои тролове...
04.02.2023 23:41
Преди България имаше само един доставчик - "Газпром". Един доставчик означава монопол. Няма друга дума за това. Каква газова независимост с монополист?
Сега имаме доставките от Азербайджан по Трансадриатическия газопровод и съответно по интерконектора IGB. С включването му, цената на газа падна с 32-33 %. Интерконекторът задоволява над една трета от потребностите ни.
Имаме и възможността да купуваме от различни доставчици. Да, втечненият газ е по-скъп от този който идва по тръбата, но при дългосрочни договори цената му пада. Така както буквално се срути в общоевропейски план, след като влязоха в експлоатация няколко терминала за втечнен газ наведнъж.
Догодина ще е готов терминалът за втечнен газ в Александруполис в който България е акционер чрез изцяло държавното дружество "Булгартрансгаз". Тоест, възможните ни доставчици са повече от два. Това сбогуване с газовата независимост ли е?
Всеки има право на мнение, но все пак желателно е да личи, че живеем на един и същи свят. Защото живеещите в паралелна реалност е добре да си пишат в тамошните блогове - в паралелния свят и в алтернативната Вселена ...
цитирай
4. planinitenabulgaria - И от отговора Ви личи, че сте интелегентен човек, но сега, когато приматите
05.02.2023 11:21
започмнаха война срещу човешката цивилизация и в тази война активники са пропутинските хибридники /б. м. троловете/, трябва да имате някакъв филтър в блога си. 90% от троловете са кухи - други им пишат "статиите". Има един такъв с хиляди статии, който ако ги пишеше сам, не би могъл да напише част от тях. Зад него стои екип от няколко души.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: teodordetchev
Категория: Други
Прочетен: 5833007
Постинги: 779
Коментари: 3551
Гласове: 52938
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Social Security Watch – Блогът на Емилия Милчева
2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов